Życiorys

Halyna Szewczuk - ukraińska śpiewaczka, wokalistka (liryczno - dramatyczny sopran), pseudonim artystyczny Grzeczna (укр. Ґречна, lat. Grechna).
Urodziła się 24 maja w Borysławiu (Ukraina). Naukę śpiewu rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej w Borysławiu. Poza ukończeniem szkoły muzycznej śpiewała w chórach oraz zespołach muzycznych „Łemkowska studentka” i „Rosynka”. Ukończyła Drohobycki Państwowy College Muzyczny im. W. Barwińskiego (klasa śpiewu solowego Lidii Khorob) w 2012. Absolwentka Wydziału Muzycznego Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Wołodymyra Hnatiuka, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Natalii Lemiszko.
Lekcje śpiewu solowego pobierała u prof. Volodimira Ignatenka. Studiowała śpiew solowy w Austrii (Wiedniu) z światowej sławy śpiewaczką, solistką Wiedeńskiej Opery Państwowej prof. Wiktorią Lukjanets.
Jest laureatką nagród i wyróżnień na ogólnoukraińskich i międzynarodowych konkursach wokalnych – międzynarodowy festiwal kultury muzycznej Sacrum-Profanum, międzynarodowy konkurs wokalistów Mykoły Kopnina, festiwal Łemkowska Watra, międzynarodowy festiwal Pieśni Legionowej, festiwal młodej Galicji, międzynarodowy festiwal „Star Parade”, międzynarodowy festiwal „Ukrainian Christmas”, międzynarodowy festiwal „Golden Time Hollywood”, festiwal-konkurs „Fairy Talents”, festiwal-konkurs „Winged by the Song” i inne.
Inwazja Rosji na Ukrainę w 2022 roku, sprawiła, że wokalistka ewakuowała się do Polski.
REPERTUAR I DZIAŁANOŚĆ ARTYSTYCZNA
W repertuarze znajdują się arie z oper, operetek, romanse kompozytorów  różnych epok, utwory muzyki kościelnej, ukraińskie pieśni ludowe i oryginalne, kompozycje w stylu Classical crossover w 15 językach świata.
W 2018 zadebiutowała w Tarnopolu z Galicką Orkiestrą Kameralną pod batutą Vasylia Felenczaka. W latach 2019–2020 była członkiem zespołu "Czeremszyna z Ukrainy", z którym występowała w Polsce.
W 2021 roku ukazał się debiutancki singiel śpiewaczki „Tajemnica kochania”.
W 2022 roku ukazał się EP album wokalistki „Amore nella fede” z utworami muzyki klasycznej włoskiego kompozytora Bartolomeo Cosenzy, EP album "Cud w sercu”, a także single Ave Maria (po gruzińsku) i Ave Maria (po aramejsku).
W styczniu 2023 roku brała udział w koncertowej trasie "Noworoczna Gala Operetkowa" w miastach Polski, która została zorganizowana przez agencję AgencjaBrussa i Teatr Narodowy Operetki Kijowskiej.
Podczas kwarantanny związanej z COVID-19 rozpoczęła projekt #GrechnaAtHome, w którym stara się poprawiać nastrój słuchaczy i poprawiać ich stan emocjonalny piosenkami wykonywanymi na żywo.
WSPÓŁWPRACA ARTYSTYCZNA 
- włoski kompozytor Bartolomeo Cosenza;
- włoski kompozytor Marco Beretta;
- ukraiński kompozytor i aranżer Igor Waszczyszyn;
- ukraiński aranżer Andriy Tkacz;
- ukraiński poeta Wolodymyr Karagodin;
- ukraiński kompozytor Lubomyr Pasicznyk;
- egipski wiolinista Wael Anwar.