Życiorys

Halyna Szewczuk - ukraińska śpiewaczka, wokalistka (liryczno - dramatyczny sopran), pseudonim artystyczny Grzeczna (укр. Ґречна, lat. Grechna).
Urodziła się 24 maja w Borysławiu (Ukraina). Naukę śpiewu rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej w Borysławiu. Poza ukończeniem szkoły muzycznej śpiewała w chórach oraz zespołach muzycznych „Łemkowska studentka” i „Rosynka”. Ukończyła Drohobycki Państwowy College Muzyczny im. W. Barwińskiego (klasa śpiewu solowego Lidii Khorob) w 2012. Absolwentka Wydziału Muzycznego Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Wołodymyra Hnatiuka, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Natalii Lemiszko.
Lekcje śpiewu solowego pobierała u prof. Volodimira Ignatenka. Studiowała śpiew solowy w Austrii (Wiedniu) z światowej sławy śpiewaczką, solistką Wiedeńskiej Opery Państwowej prof. Wiktorią Lukjanets.
Jest laureatką nagród i wyróżnień na ogólnoukraińskich i międzynarodowych konkursach wokalnych – międzynarodowy festiwal kultury muzycznej Sacrum-Profanum, międzynarodowy konkurs wokalistów Mykoły Kopnina, festiwal Łemkowska Watra, międzynarodowy festiwal Pieśni Legionowej, festiwal młodej Galicji, międzynarodowy festiwal „Star Parade”, międzynarodowy festiwal „Ukrainian Christmas”, międzynarodowy festiwal „Golden Time Hollywood”, festiwal-konkurs „Fairy Talents”, festiwal-konkurs „Winged by the Song” i inne.
Inwazja Rosji na Ukrainę w 2022 roku, sprawiła, że wokalistka ewakuowała się do Polski.
REPERTUAR I DZIAŁANOŚĆ ARTYSTYCZNA
W repertuarze znajdują się arie z oper, operetek, romanse kompozytorów różnych epok, utwory muzyki kościelnej, ukraińskie pieśni ludowe i oryginalne, kompozycje w stylu Classical crossover w 16 językach świata.
W 2018 zadebiutowała w Tarnopolu z Galicką Orkiestrą Kameralną pod batutą Wasylia Felenczaka. W latach 2019–2020 była członkiem zespołu "Czeremszyna z Ukrainy", z którym występowała w Polsce.
Podczas kwarantanny związanej z COVID-19 rozpoczęła projekt #GrechnaAtHome, w którym stara się poprawiać nastrój słuchaczy i poprawiać ich stan emocjonalny piosenkami wykonywanymi na żywo.
W 2021 roku ukazał się debiutancki singiel śpiewaczki „Tajemnica kochania”.
W 2022 roku ukazał się EP album wokalistki „Amore nella fede” z utworami muzyki klasycznej włoskiego kompozytora Bartolomeo Cosenzy, EP album "Cud w sercu”, a także single Ave Maria (po gruzińsku) i Ave Maria (po aramejsku).
W 2023 roku aktywnie popularyzowała ukraińską piosenkę i kulturę za granicą, uczestniczyła w charytatywnych koncertach na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy oraz wydarzeń kulturalnych, wzmacniających relacje ukraińsko-polskie i ukraińsko-włoskie. W styczniu 2023 roku brała udział w koncertowej trasie "Noworoczna Gala Operetkowa" w miastach Polski, która została zorganizowana przez agencję AgencjaBrussa i Teatr Narodowy Operetki Kijowskiej. Wspólnie z polskim tenorem Michałem Steciakiem nagrała singiel "Uwolnij miłość" w ramach polsko-ukraińskiego projektu The Misery Project, który został dedykowany Humaniowi ale także całej zakrwawionej Ukrainie. Ponadto ukazał się singiel do utworu włoskiego kompozytora Bartolomeo Kosenzy "Ave Maria Mater Sanctissima" oraz singiel do autorskiej piosenki "Nie całuj".
W 2024 roku rozpoczęła współpracę z włoskim dyrygentem Andreą Dell'erą oraz New Classical Orchestra. Na platformach streamingowych ukazał się album muzyczny "Heartstrings" zawierający covery światowych hitów.
WSPÓŁWPRACA ARTYSTYCZNA 
- włoski kompozytor Bartolomeo Cosenza;
- włoski kompozytor Marco Beretta;
- włoski dyrygent Andrea Dell'era;
- ukraiński kompozytor i aranżer Igor Waszczyszyn;
- ukraiński aranżer Andriy Tkacz;
- ukraiński poeta Wolodymyr Karagodin;
- ukraiński kompozytor Lubomyr Pasicznyk;
- egipski wiolinista Wael Anwar.